زنان روستایی و عشایری می‌توانند روستا را به کانون توسعه کشور تبدیل کنند
1399/07/28

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بسیاری از زنان روستایی و عشایری تحصیل‌کرده هستند که می‌توانند روستا را به کانون بالندگی و توسعه کشور تبدیل کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، مراسم رونمایی از تلاش‌ها و توانمندی‌های زنان روستایی و عشایری با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده و کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، امروز در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

در این مراسم، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده ضمن تبریک روز جهانی زنان روستایی اظهار کرد: اگر به نقش زنان در روستاها توجه شود، کیفیت و پایداری زندگی در روستاها را شاهد خواهیم بود و تولیدات روستایی در سلامت، غذا و اقتصاد کشور نمود پیدا خواهد کرد.

 وی افزود: طرح استانداردسازی محصولات کشاورزی که امنیت غذایی، سلامت محیط زیست و اقتصاد روستا را شامل می شود، از اقدامات بسیار خوب دولت تدبیر و امید است.

ابتکار خاطرنشان کرد: استفاده از فناوری‌های نوین، تحول بزرگی است که در کشور ما در حال انجام است و بسیاری از زنان روستایی و عشایری تحصیل‌کرده هستند که می‌توانند روستا را به کانون بالندگی و توسعه کشور تبدیل کنند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: استانداردسازی محصولات کشاورزی بحث روز دنیا است تا محیط زیست، آب و خاک را حفظ کند و تولید محصول سالم در شرایط سخت اقتصادی و تحریم را مهیا خواهد کرد.

ابتکار با اشاره به طرح صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی و عشایری  اذعان کرد: طرح صندوق های خرد روستایی و عشایری از جهت تامین و تجهیز منابع، آموزش و کسب مهارت ها طرح بسیار مهمی است و امیدواریم بتوانیم صندوق‌ها را گسترش دهیم.

ابتکار در رابطه با طرح گیاهان دارویی گفت:  گیاهان دارویی از جهت حفظ منابع طبیعی و مزیت های موجود در این گیاهان بسیار حائز اهمیت بوده و مورد استقبال زنان روستایی قرار گرفته است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اهمیت طرح بوم‌گردی و صنایع دستی بیان کرد: در زمینه بوم گردی و صنایع دستی هم پیشرفت های خوبی داشتیم اما شرایط کرونا باعث اشکال در این طرح‌ها شد که امیدواریم توجه بیشتری به بحث بیمه زنان و حمایت از بوم‌گردی شود.

وی افزود: توجه به آموزش و تحصیلات در روستا و توجه به دختران بازمانده از تحصیل یا کم سواد روستایی و عشایری در دولت تدبیر و امید رقم خورده است.

ابتکار در رابطه با مسئولیت تسهیلگران وزارت جهاد کشاورزی در زمینه آموزش مهارت‌های زندگی به روستاییان عنوان کرد: موضوع سبک و مهارت های زندگی در شرایط کنونی بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه شود تا سلامت اجتماعی در روستا ارتقا یابد.

در پایان این مراسم از اپلیکیشن تاک و بازار مجازی محصولات غذایی روستایی و عشایری با حضور معاون اول رئیس جمهور رونمایی شد که در رابطه با بازار مجازی، علی اکبر مویدی رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی گفت: با این سامانه عدالت اجتماعی برای بهره‌وری و دسترسی سریع کشاورزان و کارشناسان فراهم شده است.

مویدی ادامه داد: در حال حاضر پایلوت طرح در هرمزگان شروع شده و بارگذاری محصولات از طریق این استان انجام می‌شود و پس از آن 3600 صندوق اعتبارت خرد زنان روستایی و عشایری محصولات خود را در این سامانه بارگزاری خواهند کرد.

تعداد مشاهده خبر497 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal