لزوم توجه به عشایر در ساختار برنامه ریزی کشور
1399/04/23

رئیس سازمان امور عشایر ایران، توجه به عشایر در ساختار برنامه ریزی کشور را ضروری دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در نشست با نماینده مردم ایذه و باغملک و نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس اظهار داشت: ساختار برنامه ریزی کشور به گونه ای است که عشایر در انتهای آن هستند و در ادبیات کلان برنامه ریزی ما ابتدا توسعه شهری، توسعه روستایی و در نهایت توسعه عشایری مدنظر قرار دارد.

وی افزود: در چند سال اخیر و در مجلس دهم تلاش کردیم جای پای عشایر را در قوانین محکم کنیم و به صورت نسبی در این زمینه به موفقیت های خوبی دست یافته ایم که یکی از آنها سهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده بود که منشا خیلی از کارها در مناطق عشایری شده است.

قندالی با اشاره به اینکه در خوزستان در سال گذشته حدود 33 میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به عشایر اختصاص یافت و سقف پروژه هایی که از این محل انجام شود 350 میلیون تومان است، گفت: آنچه در قانون می آید ایده آل است و آنچه اتفاق می افتد ایده آل نیست و دلیل آن هم به دلیل منابع محدود است.

فراکسیون عشایری مجلس بسیار مهم و تاثیرگذار است

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه فراکسیون عشایری مجلس بسیار مهم و تاثیرگذار است و در مجلس دهم فراکسیون عشایری قوی داشتیم، اظهار داشت: هم دولت و هم مجلس به ما کمک کردند و در همین 4 و 5 سال گذشته فقط 500 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به عشایر اختصاص داده شد که سابقه ای در حوزه عشایر نداشت و کمک بزرگی به جامعه عشایری شد.

وی با بیان این که کارهای زیادی برای عشایر انجام شده اما هنوز باید کارهای زیادی انجام شود، خاطرنشان کرد: در حوزه عشایری یک عقب ماندگی تاریخی داریم که این موضوع باید جبران شود.

قندالی بیان داشت: در سال 98 با اضافه شدن یک کلمه عشایر به کلمه روستا در قانون، 253 میلیارد تومان به عشایر اختصاص داده شد که 24 میلیارد تومان آن به عشایر خوزستان اختصاص داده شد.

توزیع اعتبارات در مناطق عشایری بر اساس شاخص های تعیین شده

رئیس سازمان امور عشایر ایران ابراز داشت: توزیع اعتبارات در مناطق عشایری بر اساس شاخص های تعیین شده است که یکی از این شاخص ها موضوع جمعیت و شاخص دیگر هم تعداد دام است و در حوزه آبرسانی به عشایر نیز میزان بارندگی و همچنین سخت گذر بودن مناطق در اختصاص و توزیع اعتبارات استانی تاثیر می گذارد.

وی بیان داشت: در حوزه پرداخت تسهیلات به عشایر و سرمایه در گردش مشکلی نداریم اما عشایر در خصوص تامین وثیقه و ضمانت های دریافت تسهیلات دارای مشکلاتی هستند.

قندالی یادآور شد: در سال گذشته 420 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم و امسال هم پیش بینی می شود 500 میلیارد تومان اختصاص یابد که سود این تسهیلات 10 درصد و به ازای پروار هر بره 500 هزار تومان پرداخت می کنیم که 80 درصد آن برای تامین نهاده و 20 درصد هم به صورت نقدی به عشایر پرداخت می شود.

500 خانه بهداشت سیار در مناطق عشایری راه اندازی می شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در حوزه بهداشت طرحی ارائه شده که 500 نفر از فرزندان عشایر به عنوان بهورز عشایری در حال جذب هستند که همراه عشایر در کوچ و ییلاق و قشلاق خدمات بهداشتی به آنان ارائه دهند که البته شیوع کرونا این موضوع را تحت الشعاع قرار داد و قرار بود 500 خانه بهداشت سیار در مناطق عشایری راه اندازی شود.

وی بیان داشت: آموزش، بهداشت و درمان، فرهنگ و امور دینی و مذهبی عشایر خیلی به سازمان امور عشایر مرتبط نمی شود و ما بیشتر مطالبه و پیگیری می کنیم و سازمان های متولی باید به آن بپردازند و ما هم کمک می کنیم.

قندالی با بیان اینکه در بخش مذهبی و فرهنگی عشایر چالش هایی وجود دارد، ادامه داد: در حوزه فرهنگی و مذهبی، طرحی تحت عنوان "طرح ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی به عشایر" از سوی دولت تصویب شده که نماینده 18 دستگاه در جلسات آن حضور داشتند و برای دستگاه ها وظایفی تعیین شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه بدنه سازمان امور عشایر رنگین کمانی از همه اقوام اعم از عشایر حوزه زاگرس، لرها، لک ها و قشقایی ها و سیستانی ها تشکیل شده است، گفت: من هم توفیق داشتم در خانواده ای عشایری بزرگ شده ام و به آن هم افتخار می کنم.

تعداد مشاهده خبر845 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal